Vánoční kapr na slavnostní tabuli

Naše republika je místem velkého množství rybníků, které u nás byly zakládány již v 17. století. Smažený kapr se u nás stal vánoční tradicí. Ryby je postní jídlo, což odpovídalo křesťanským tradicím. V dnešní době jsou kromě chutných smažených kaprů velmi často na štědrovečerním stole i jiná ryba nebo dokonce vepřový či kuřecí řízek.
 

Koupě vánočních kaprů

Šikovní rybáři si kapra uloví, vykuchají, naporcují a uloží do mrazáku. Ostatní využívají převážně venkovních stánků s prodej vánočních kaprů. Při výběru kapra v kádi je důležité také vědět, že ty největší kapři nemusí být vždy ti nejlepší. Protože jsou již starší, obsahují také mnohem větší množství tuku. U stánků máte dvě možnosti volby.
·         Můžete si kapříka koupit živého odnést si ho domů, kde ve vaně vydrží až do Štědrého dne. Výhodou je opravdu čerstvé maso, ale tato volba má i své nevýhody. Kromě toho, že kapřík nemusí do Štědrého večer v chlorované vodě ve vaně přežít, je také nutné, abyste uměli kapra správně usmrtit a také vykuchat a naporcovat.
·         Další možností je nechat si kapra humánně zabít a vykuchat přímo u zkušené obsluhy, které kapry prodává. Obsluha vám může kapra i naporcovat.
 

Rybí recepty

Tradiční klasikou jsou smažené kuřecí kousky a bramborový salát. Při porcování by se neměla stahovat kapří kůže, a to proto, že je dokonalým zdrojem vitaminů A a D i nenasycené mastné kyseliny. A má to i praktický důvod, kdy se vám díky kůži při smažení nerozpadá maso.

Tomu by však měla předcházet i rybí polévka. Při její přípravě bychom měli dodržovat některé zásady. Aby byla polévka opravdu chutná, měl by být vývar uvařen nejen rybího masa, ale i z rybí hlavy. Rozhodně by neměl být uvařen pouze ze zeleniny a vnitřností.
 

Štědrovečerní kapří tradice

Nejznámější tradicí je vkládání šupinky pod talíře nebo do peněženky, což by mělo přinést v následujícím roce dostatek peněz.

Dříve se rybí kosti zakopávali pod ovocné stromy proto, aby v následujícím roce měli dostatek dobrého ovoce.