Sodíkové a halogenidové výbojky nahradily rtuťové vysokotlaké zdroje v pouličním osvětlení v obcích a městech a stále se s nimi počítá jako s platným hráčem. Dokonce ani v Praze se neuvažuje v brzké době o výměně stávajícího osvětlení za LED halogeny.
Tento typ osvětlovací techniky tedy ve veřejném osvětlení v České republice stále hrají prim, i když si některé modely vzájemně konkurují. Modelovým příkladem je obec Velké Hamry v okrese Jablonec nad Nisou. Před několika lety zde došlo k výměně rtuťových lamp za metalhalogenidové výbojky. Současně se zdrojem světla se měnily i stožáry, proběhla celková rekonstrukce nevyhovujícího osvětlení ze 60. let. Původní svítidla vykazovala pouze 60 procentní účinnost s velmi nízkým světelným tokem.
Reflektory s dlouhou životností, s krytím IP66 a s ochranou proti světelnému znečištění
Vzhledem k tomu, že se obec rozkládá podél velmi frekventované silnice E65 ve směru na Tanvald a Harrachov, bylo zapotřebí zvolit světla s vysokou účinností, s dlouhou životností, a s optimální teplotou chromatičnosti a hodnotou jasu. Svítidla jsou opatřena stupněm krytí IP66 a odolávají i extrémním povětrnostním vlivům. Reflektory jsou zrcadlové s plochým ochranným sklem. Projekt také pamatoval na případné světelné znečištění v nočních hodinách a italská svítidla iGuzzini dodržela normu UNI 10819, která je platná pro zdroje světla poblíž astronomických observatoří.
Životnost metalhalogenidových svítidel je přibližně od 10 do 15 tisíc hodin a svítí intenzivním bílým chladnějším světlem. Teplota chromatičnosti se ve srovnání se sodíkovými světly více přibližuje dennímu světlu a z tohoto důvodu zaručuje bezpečnější osvit na veřejných komunikacích a na některých sportovištích. Dnes se nejčastěji používá na fotbalových, atletických a baseballových stadionech. Výbojky pracují podobně, jako jejich sodíkoví a rtuťoví souputníci, pod vysokým tlakem 4 – 20 atmosfér a k zapálení a provozu vyžadují elektronický předřadník.