Ten kdo si klíčí vlastní semínka, moc dobře ví, jakou pestrou paletu chutí mu takové zeleninové zpestření může nabídnout. Klíčky jsou šťavnaté, křupavé a vždy svěží. Vybírat můžete z celé dlouhé řady rostlin, jejichž semínka ke klíčení použijete, a to je příslibem pestrého výběru chutí, který vám mohou nabídnout od kyselkavých, přes sladké až po ty pálivé a pikantní. Zkrátka, každý si mezi nimi vybere. Klíčky tak perfektně využijete v kuchyni ke konzumaci buď jen tak v syrovém stavu anebo jako zajímavou přílohu či součást různých salátů. Každý brzy objeví své oblíbené způsoby, jak klíčky právě v té své vlastní kuchyni používat.
A také každý záhy zjistí, jak snadná je jejich příprava. Vystačíte si při ní klidně se svým běžným kuchyňským náčiním jako je miska, sítko a zavařovací sklenice, případně si můžete objednat speciální sadu misek na klíčení, ve které můžete klíčit až několik druhů semínek najednou, protože misky na klíčení se dají skoro do nekonečna stohovat – nezaberou vám tak mnoho místa a ušetříte s nimi vodu na proplachování semen, protože můžete najednou propláchnout hned několik misek s klíčícími semínky.
A jak na to? Semínka umístěte do nějaké hlubší nádoby a na pár hodin je ponořte do vody tak, aby byla všechna hezky pod hladinou. Počítejte s tím, že při tom semínka postupně nabobtnají, takže několikrát zvětší svůj objem. Může se vám proto stát, že pokud použijete malé množství vody, vaše semínka se brzy ocitnou nad hladinou. Drobná semínka stačí nasypat na dno nádoby jen v jedné vrstvě, ty veliká jako mají například fazole, navrstvěte do několika vrstev. V opačném případě byste se třeba právě v případě fazolí dočkali jen několika málo mungo klíčků. Po nabobtnání vodu slijte a klíčící semena už dále pouze pravidelně proplachujte pod tekoucí vodou. A za pár dní můžete sklízet chutnou a křupavou úrodu plnou zdraví.