Jak zvířátka pomáhají lidem

Každý zná ten pocit, kdy máte chuť se jen tak přitulit k vašemu domácímu mazlíčkovi, ať je to kočička, pejsek, králík nebo jiné zvířátko, protože pocit tepla a souznění s ním nám pomůže zlepšit náladu i v okamžiku, kdy můžeme mít pocit, že jsem třeba na všechny starosti sami.

Ale jsou již zcela prokázané a využívané metody, kdy kontakt zvířete s člověkem dokáže i pomáhat a léčit. Jsou to metody, které jsou vhodné nejen pro děti, a to dokonce i pro ty nejmenší miminka, ale také pro dospělé. Skvělým příkladem jsou dvě nejznámější fyzioterapeutické metody, a to hipoterapii a canisterapii.
 

Hipoterapie

Je založena na kontaktu člověka s koňským hřbetem. Na koňský hřbet se vejde nejen klient, ale i terapeut. V případě, že klientem je třeba malé miminko nebo naopak starý člověk, je možné, aby na koni seděl klient i s terapeutem.

Jinak se využívají různé polohy. Klient na koňském hřbetu může nejen sedět, ale také ležet nebo klečet. Pokud je potřeba používají se i různé opěrné polštářky a balónky tak, aby to pro klienta byla nejen pohodlné, ale především bezpečné.
Bezpečnost je velmi důležitá, proto musí kůň projít tréninkem a speciálními zkouškami, musí být plně zdráv. Během terapie vede koně vodič a přítomen je i terapeut.

Hipoterapie je vhodná pro děti i dospělé. Jejím úkolem je protahovat a zpevňovat svaly i trénovaní koordinace celého těla a udržování rovnováhy. Nejčastěji je využívána pro děti předčasně narozené nebo děti s mozkovou obrnou. U dospělých se tento způsob léčby osvědčil u pacientů po mozkové mrtvici, po úrazech páteře či hlavy, ale i při léčbě roztroušené sklerózy.

Kromě prokázaných pozitivních fyziologických účinků na nemocné klienty, ale jsou opodstatněné i psychické účinky, kdy nejenže je pro většinu klientů obrovským zážitkem jízda přírodou ve výšce 130 cm, ale také samotný kontakt a dotyk s živým zvířetem.