Pokud vám vypadává příliš mnoho vlasů, je v prvé řadě nejdůležitější přijít na to, proč se to děje. Najít příčinu znamená také nalézt způsob, jak vypadávání zastavit nebo mu zamezit.
Většinou za to může:
· Narušení hormonální rovnováhy
· Nesprávná životospráva
· Narušení vlasového cyklu (nedostatek minerálů)
· Nadměrný stres
· Počátek nemoci
Vlasy a jejich kvalita mohou být odrazem celkového stavu zdraví či nemoci organismu. Proto by se vypadávání vlasů nemělo brát na lehkou váhu. Na vlasy má vliv i psychické a fyzické rozpoložení jedince.
Kdy dochází k hormonální nerovnováze?
· V pubertě
· V těhotenství
· Po porodu
· V menopauze
Tehdy se hladina hormonů vyrovnává, tedy jsou všechny potíže spojené s pletí, vlasy, nehty a jinými problémy pouze dočasné. Ve chvíli, kdy se hormonální hladina ustálí a vyrovná, všechno se vrátí do normálu. Avšak v některých případech se hormony nevyrovnávají tak snadno, a to například při některých onemocněních.
· Porucha štítné žlázy
Pokud je hladina hormonů snížená či zvýšená, funkce štítné žlázy mohou mít vliv i na kvalitu nehtů, vlasů a pokožky. Jestli máte štítnou žlázu v pořádku, se dozvíte, půjdete-li k lékaři na krevní testy.
· Špatná péče o vlasy
Někdy však může jít jenom o špatnou péči a ne o nějakou nemoc. Vlasy jsou z největší části tvořeny keratinem, jenž je označován za mrtvý protein. Pokud jsou vlasy poškozeny, nejde je opravit ničím. Musí zkrátka narůst nová „generace“ vlasů. Existují sice chemické přípravky, ale ty zanechávají vlasy oslabené a splihlé.
Pamatujte, že je vždy lepší prevence než léčebná kúra.
Jaké jsou typy vypadávání vlasů
· Difúzní alopecie – ztenčování a lámání vlasů
· Ložisková nebo areátní alopecie – vlasy vypadávají v jednom místě
· Ofiáza – proces vypadávání vlasů od okraje na šíji, bývá spojena s atopickým ekzémem
· Jizvící alopecie – zánik vlasových folikulů na bázi virů nebo bakterií