Spaním strávíme asi třetinu celého života, proto je radno zamyslet se nad tím, jak zodpovědně vůči sami sobě k této činnosti přistupujeme. Je to čas, kdy se celé tělo uvolní, regeneruje, za tmy také dochází k aktivaci enzymů opravující naše buňky. Některé noci umí být krušné a různí lidé reagují jinak na okolní vlivy (například při úplňku). I vy se ale můžete lépe nachystat.
Osobní příprava
Doporučuje se 3 až 4 hodiny před ulehnutím do postele nekonzumovat již další potravu, ani nápoje. Zatěžuje to akorát náš trávící systém, zejména játra a ledviny, které by si měly také odpočinout. Dále bychom se asi hodinu předem neměli dívat na jakékoli obrazovky. Ty totiž vyzařují modré světlo, které brání vylučování melatoninu, který je hormonem únavy.
Vhodné okolní podmínky
Ve vhodných podmínkách se nám bude lépe usínat, spát a také se probouzet. Jedná se hlavně o parametry jako je umístění postele, teploty, typu přikrývky i dostatek polštářů.
Obecně v blízkosti nemáme umístěná žádná zařízení, která by vyzařovala jakýkoli typ elektromagnetického záření. Mluvím především o telefonech, tabletech a počítačích. Optimální teplotou je 18 °C. Pro ideální umístění nábytku v ložnici se lze inspirovat ve Feng Shui, kde se dbá na umístění hlavy postele na světové strany i celkovou konfiguraci s ohledem na proudění energie mezi dveřmi a okny v místnosti. Například spaní hlavou na sever se doporučuje pro nespavé nebo starší lidi, zatímco hlavou na jihovýchod můžeme podpořit osobní rozvoj.
Kromě matrace je pak důležité zvolit i vhodnou postel a zhodnotit tak její výšku, šířku i délku. Zejména , pokud spíte v páru (případně ještě s dětmi) je důležité mít dostatek místa pro všechny, proto zvažte velkou postel 200×200 z Masivního dřevěného nábytku.
Nakonec zbývá jen vyvětrat, přikrýt se a zalehnout – dobrou noc.