Trápí vás šedý zákal?


Šedý zákal je onemocnění, které napadá oční čočku. Dochází zde, jak už z názvu vyplývá k zakalování čočky. Příčinami jsou nejčastěji například stárnutí oční čočky, cukrovka nebo úraz. Důvodem je změna složení čočky. Zvýšeně se začíná ukládat pigment a tím se zadržuje více vody. Při vyšetření jdou vidět bílé útvary připomínající vodopády. Pokud máte pouze jednostranný zákal, pak je příčinou nějaký úraz. Někdy také může zákal vzniknout díky lékům, které nějakým způsobem ovlivňují psychiku člověka.

oko


Každý organismus reaguje jinak, proto je nutné brát do úvahy i tento stav. Samozřejmě se může také vyskytnout jako připojené onemocnění u zeleného zákalu nebo jiného onemocnění. Může být i vrozené. Nejčastěji se projeví u plodu, kde matka prodělala v době těhotenství infekční chorobu. Říká se tomu také genetická dispozice. U lidí s cukrovkou se vyskytuje ve větším množství, než u těch zdravých.

zákal


Mezi rizikové faktory se řadí například kouření. Pokud vykouříte více jak 10 cigaret denně, pak je možné že se u vás šedý zákal objeví.  Dále to může být obezita nebo UV záření.


Je důležité chránit oči pomocí slunečních brýlí s UV faktorem. Nejdůležitější je to u malých dětí.

Vyvíjí se pomalu, ale jakmile se čočka zakalí, můžete vidět hůře do dálky, oko je více citlivé na světlo a někdy se také objevuje zdvojený obraz. Vidění je postupně zamlženější a je možné, že každým okem uvidíte jinak ostré barvy předmětů. Může trvat několik měsíců nebo několik let a může vést až k slepotě, pokud se nepodchytí v pravý čas.

hnědé oko


Co se týká léčení, odstranění je možné jen díky operace. Ta není nijak bolestivá doktoři jsou velmi šetrní. Cílem je odstranění čočky, ve které došlo k zakalení. Velmi časná musí být operace například u pacientů, u kterých se projevil zelený zákal. Pomoct sami si můžete leda tak, že co nejdříve navštívíte očního lékaře, který včas zakročí.